Головна » Файли » Правознавство |
[ Викачати з сервера (130.0 Kb) ] | 16.11.2015, 21:53 |
Турнір кмітливих ПРО ПРАВОЗНАВСТВО серйозно і не тільки (позакласний захід для учнів 9-х класів) Мета: популяризація правових знань; розвиток кмітливості, уважності школярів. Правила: У турнірі беруть участь 3-4 команди (не більше). Склад команди: 4-5 учнів. Запитання ставляться одночасно для всіх учасників. Ведучий читає запитання, команди обговорюють його 30 секунд, 10 секунд надається командам для записування відповіді на аркуші; аркуш із відповіддю передається помічнику ведучого. Ведучий пропонує учасникам прокоментувати свою відповідь (це дасть можливість отримати від журі 0,5 бали за оригінальну відповідь у разі, якщо відповідь буде неправильною). Після цього оголошує правильну відповідь (команди, чиї відповіді співпали з оголошеною ведучим, отримують 1 бал) , а члени журі висловлюються щодо додаткового оцінювання команди. Перемагає команда, яка на момент закінчення гри набирає найбільше балів (у разі однакової кількості балів перемога зараховується команді, яка дала більше правильних відповідей). Після кожного запитання, один із членів журі коментує відповіді команд і оголошує оцінки команд за виконання завдання (правильність відповіді та заохочувальні пів бали за оригінальність). Обладнання: столи за кількість команд-учасниць, стіл для журі, картки для написання відповідей (по 13 карток на кожну команду).
Хід турніру: І. Організаційні питання Ведучий: Тема сьогоднішнього турніру охоплює питання правознавства, тобто тієї галузі людського життя, що стосується дотримання соціальних норм, котрі встановлюються і охороняються державою. Для привітання учасників турніру слово надається начальнику районного управління юстиції. У будь-якому турнірі є компетентне журі, на яке покладається важливе завдання визначення переможця. (Ведучий представляє членів журі, а потім оголошує правила проведення турніру). Для офіційного визначення переможця нам потрібна лічильна комісія, котра слідкуватиме за правильністю підрахунків отриманих кожною командою балів. Називаються члени лічильної комісії.
ІІ. Основна частина турніру Ведучий: Як ви знаєте, соціальні норми – це правила загального характеру, що регулюють поведінку людей у різних сферах суспільних відносин і забезпечуються різноманітними засобами соціального впливу. Все наше життя – це суцільні правила. Найважливіші з них оформлені у закони. Отже, перше запитання: 1. З чого починається закон? (Відповідь: З літери «З».)
Ведучий: Продовжуємо наше змагання за звання найкмітливішого у царині юриспруденції. 2. Талант людина отримує від Бога. А що свідомо дають їй батьки? (Відповідь: Ім’я.) Коментар ведучого: Відповідно до статті 7 Конвенції ООН про права дитини «дитина… з моменту народження має право на ім’я…», а у статті 146 Сімейного кодексу України прямо зазначено, що «ім’я дитини визначається за згодою батьків». Отже, надання імені дитині дійсно є свідомим кроком її батьків.
Ведучий: Злочин – це найтяжче правопорушення. Та не у кожному, здавалося б злочинному намірі, є ознаки правопорушення. 3. Як можна зняти колесо чужого велосипеду без будь-яких правових наслідків для себе? (Відповідь: Фотоапаратом.)
Ведучий: Життя є автором багатьох цікавих запитань, з якими людині доводиться стикатися у повсякденні. 4. Що потрібно робити, коли бачиш зеленого чоловічка? (Відповідь: Переходити вулицю.) Коментар ведучого: Правила дорожнього руху є тією частиною адміністративного права, з якою ми стикаємося у повсякденному житті найчастіше – дорогою до школи та із школи, рухаючись на велосипеді або з батьками в автомобілі, тощо.
5. Двоє хлопців зіткнулися у дверях і ніяк не можуть розійтися. Хто з них повинен поступитися, якщо вік хлопців 10 і 12 років? (Відповідь: Зазвичай дорогу першим дає той, хто більш увічливий.) Коментар ведучого: Між нормами права і нормами моралі межа дуже тонка – від порушення норми моралі найчастіше пряма дорога до порушення правових норм.
6. Відсутність якого предмета перетворює хитромудрого в довговухого? (Відповідь: Відсутність квитка.)
7. У своїй лекції «Влада і одиниця» відомий польський правозахисник Марек Новіцький назвав тільки чотири громадянські обов’язки. А який обов’язок він вважав першим? (Відповідь: Сплачувати податки.) Коментар ведучого: Марек Новіцький, правда, зауважував, що обов’язки не є темою прав людини, але якщо не сплачувати податки, то держава не зможе виконувати свої основні дії: організовувати армію, поліцію, суд.
8. В якому випадку жінка не тільки хоче, а й зобов’язана подивитися у дзеркало? (Відповідь: У тому разі, коли жінка – водій, вона зобов’язана подивитися у дзеркало заднього виду.)
9. Хто найчастіше оглядається? (Відповідь: Злодій.)
10. Що було зовсім коротке у Джеймса Кука, трохи довше – у Олівера Кромвеля, зовсім довге у Немировича-Данченка, взагалі не було у Клеопатри, а у Папи Римського є, але він ним ніколи не користується? (Відповідь: Прізвище.)
11. Кого Бог ніколи не бачить, король бачить інколи, а проста людина – кожного дня? (Відповідь: Рівного собі.) Коментар ведучого: У статті 1 Загальної декларації прав людини зазначено, що «всі люди народжуються... рівними у своїй гідності та правах». Але це не стосується соціального походження.
12. Михайло Булгаков та книга «Як не стати жертвою злочину» рекомендують одне й теж. Що саме? (Відповідь: Не розмовляти з незнайомими людьми.) Коментар ведучого: Звичайно, що утриматися від розмови важко, але з незнайомими людьми відвертих розмов краще уникати.
Ведучий: Ми вели мову про дотримання різних правил, норм поведінки, та жодного разу ще не згадали Основний Закон нашої держави – Конституцію України. 13. Відтворіть словосполучення, яке у розділі ІІ Конституції України «Права, свободи та обов’язки людини і громадянина» повторюється 18 разів. (Відповідь: «Кожен має право…»)
ІІІ. Підсумок турніру, оголошення переможців Члени журі висловлюються щодо атмосфери турніру, активності команд та їх оригінальності у пошуку відповіді на поставлені запитання. Член лічильної комісії оголошує остаточний результат гри. Журі вручає учасникам нагороди.
Використана література:
Загальна декларація прав людини. Конвенція про права дитини. Конституція України. Сімейний кодекс України. Новицкий Марек. Власть и единица (лекция). Ратушняк С.П. Правознавство: словник-довідник. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2005. Соколов Я.В., Драхлер А.Б. Граждановедение. 5-9 классы: Дидактические материалы. – М.: Дрофа, 2001. | |
Переглядів: 630 | Завантажень: 9 | |
Всього коментарів: 0 | |